Uprawnionymi do zakupu towarów w sklepie internetowym stalgast.com są jedynie przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks cywilny. Zobacz regulamin sklepu.

Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Wiedza

Sztuka mieszania napojów, czyli miksologia

Robert Kościółek - Ekspert ds. Produktów

Komponowanie koktajli warzywno-owocowych, mlecznych i drinków alkoholowych to odrębna, bardzo ciekawa dziedzina sztuki kulinarnej.

Te pyszne i odżywcze napoje najlepiej smakują wtedy, kiedy różne składniki zostają połączone w jednolitą, harmonijną całość. Czasem bardzo smaczne koktajle powstają z połączenia składników na pozór do siebie niepasujących, o różnych smakach i konsystencjach. Najważniejsze jest tu uzyskanie dokładnie takiej konsystencji i stopnia gładkości, jaką wymarzy sobie kucharz, a poza walorami smakowymi takich napojów niezwykle istotna jest ich strona wizualna.

Łączenie składników wchodzących w skład napoju może się odbywać na wiele sposobów. Istnieją różne techniki miksowania, receptury i efekty, które można osiągnąć, dlatego w branży gastronomicznej tę sztukę przygotowywania koktajli nazywa się miksologią.

Najbardziej popularną i najprostszą metodą mieszania składników drinka jest metoda nalewania, czyli bezpośrednie wlewania produktów na lód umieszczony w szklance. W ten sposób efekt jednolitego napoju można osiągnąć tylko wtedy, kiedy każdy ze składników ma płynną konsystencję i łatwo łączy się z innymi cieczami. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy chcemy dokładnie wymieszać gęste syropy, likiery i inne zawiesiste lub półpłynne produkty. Wówczas zwykłe mieszanie może się okazać niewystarczające.

W takich sytuacjach podstawowym narzędziem umożliwiającym połączenie substancji jest blender - urządzenie z pojemnikiem zaopatrzonym w ostrza, które pozwala odpowiednio rozdrobnić każdy, nawet najtwardszy, składnik i zmieszać go z innymi w jednolitą całość. Zamknięte naczynie blendera umożliwia całkowite wykorzystanie tego, co zostało w nim umieszczone, bez powstawania odpadów.

Stworzenie idealnie gładkiego, aksamitnego koktajlu z banana i mango jest możliwe dzięki specjalnej konstrukcji ostrzy blendera oraz ich niezwykłej prędkości obrotowej, w modelach profesjonalnych sięgającej do 45 tys. obrotów na minutę. Tak duża prędkość obrotowa ostrzy pozwala osiągnąć wspaniały efekt, dzięki rozdrabnianiu produktów na mikroskopijne cząsteczki, które doskonale łączą się ze sobą. Dzięki temu z każdej z nich wydobywana jest esencja smaku, a organizmowi są dostarczane wartości odżywcze w świetnie przyswajalnej formie. Powszechnie wiadomo, że najwięcej witamin znajduje się w skórce jabłka. Konstrukcja i właściwości opisanego powyżej blendera dają możliwość zblendowania (rozdrobnienia) tego owocu bez konieczności obierania go. Dzięki temu może stanowić niezwykle zdrowy i smaczny składnik napoju.

Z kolei regulacja obrotów umożliwia rozdrabnianie owoców jagodowych, np. malin lub truskawek, w taki sposób, żeby tylko miąższ i skórka zostały zmiksowane, a pestki pozostały w nienaruszonej formie.

Jednak, żeby blender działał jak najlepiej i służył jak najdłużej, niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego modelu do tego, co chcemy przy jego pomocy osiągnąć, oraz właściwa eksploatacja sprzętu.

Dzięki dużej pojemności pojemników i olbrzymiej mocy blenderów przemysłowych można przygotować nawet dwa litry koktajlu (10 porcji) w zaledwie 30 sekund. Jest to aspekt niebywale istotny dla profesjonalistów ceniących sobie szybkość i wydajność pracy.

Równie ważne jest to, żeby urządzenie było ciche. Często blendery stoją w miejscach widocznych dla gości lokalu. Wyjątek stanowi używanie ich na zapleczu kuchennym, do rozdrabniania posiłków. Z reguły same napędy są stosunkowo ciche, a hałas emitują blendowane składniki znajdujące się w pojemniku. W takiej sytuacji bardzo dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowej pokrywy zamykanej na blenderze podczas pracy, która w znaczącym stopniu tłumi dźwięki dochodzące z jego wnętrza.

Dobry, cichy i wydajny blender zdecydowanie usprawnia i ułatwia pracę w kuchni, poza tym pozwala na niemal dowolne komponowanie smakowitych drinków, zdrowych napojów i pysznych koktajli. Przydaje się również do miksowania sosów, musów, zup kremów czy wszelkich innych potraw o konsystencji płynnej lub półpłynnej.