Uprawnionymi do zakupu towarów w sklepie internetowym stalgast.com są jedynie przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks cywilny. Zobacz regulamin sklepu.

Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Wiedza

Własny lokal gastronomiczny - krok po kroku



Biuro Projektów Stalgast | e-mail: projekt@stalgast.com lub tel. kom.  603 210 325, 603 210 544.


Mirosława Dymowska - Ekspert ds. Projektów

 

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych pytań, które warto sobie zadać, zanim podejmie się decyzję o otwarciu własnego punktu gastronomicznego.

Po obmyśleniu ogólnej koncepcji lokalu, warto przejść do planowania szczegółów, które pozwolą na stworzenie odpowiedniego planu biznesowego. Im bardziej szczegółowy i przemyślany będzie plan, tym większa szansa na sukces! Warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, które pozwolą określić charakterystykę pomysłu i dopiero na tej podstawie podejmować dalsze kroki. Zanim zdecydujesz się na inwestycję, postaraj się przemyśleć:

Formę punktu gastronomicznego - restauracja, bar z kebabem, hot dogi sprzedawane z food tracka, śniadaniownia, kawiarnia, a może bar szybkiej obsługi? Należy wziąć pod uwagę koszty i pamiętać, że np. decydując się na restaurację, automatycznie godzisz się na poniesienie większych nakładów finansowych.

Koncepcję lokalu - własny biznes czy franczyza? A może spółka lub spółdzielnia? Zastanów się, skąd weźmiesz pieniądze na start i jakie koszty będziesz musiał ponieść, żeby uruchomić dany punkt. Rozważ wszystkie scenariusze, zarówno pozytywne (z kim będziesz musiał się dzielić zyskami?), jak i negatywne (kogo obciąży ewentualna plajta?).

Lokalizację - gdzie dany punkt miałby się mieścić i jak jego położenie wpłynie na ogólną koncepcję (ekskluzywna restauracja przy uniwersytecie lub fast food z zapiekankami w dzielnicy ambasad wydają się z gruntu chybionymi pomysłami).

Sposób zapłaty za lokal pod inwestycję - kupno, wynajem od osoby prywatnej lub od miasta, a może dzierżawa?

Formalności, które trzeba spełnić, żeby lokal nadawał się pod działalność gastronomiczną. Przeczytaj przepisy, skonsultuj się z prawnikiem, odwiedź lokalny oddział Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, wejdź na stronę Głównego Inspektoratu Sanitarnego i tam poszukaj odpowiednich informacji (http://www.gis.gov.pl).

Przystosowanie lokalu i wyposażenie - sprawdź, jakie jest wykończenie, co trzeba dodać lub poprawić, obejrzyj instalacje do urządzeń, a w razie potrzeby skonsultuj się ze specjalistą (hydraulikiem, gazownikiem, inspektorem sanitarnym, elektrykiem itp.). Przyjrzyj się dokładnie lokalowi, bo musi on spełniać określone warunki ujęte w przepisach oraz powinien pasować do tego, co zamierzasz w nim robić. Zastanów się czy sale i kuchnia mają odpowiednią wielkość, gdzie można zaprojektować toalety dla gości i personelu, czy będziesz miał odpowiednie zaplecze (zmywalnie, chłodnie, magazynki, spiżarnie)?

Konkurencję - rozejrzyj się, jakie lokale gastronomiczne znajdują się w okolicy i jaka jest ich sytuacja. Postaraj się zdobyć informacje o tym, jakie punkty były tam kiedyś oraz dlaczego upadły. Nawiąż relację z sąsiadami, wysonduj, jacy są Twoi potencjalni klienci i zastanów się, jak dotrzeć do gości. Zaplanuj odpowiednią akcję promocyjną i wymyśl nazwę, która podsumuje koncepcję.

Menu - weź pod uwagę wszystkie powyższe uwarunkowania i na tej podstawie zastanów się, jakie dania chcesz serwować i z czym się to wiąże, np. jakie wyposażenie należy zaplanować przy inwestycji?

Odbiór sanepidu - zgromadź odpowiednią dokumentację, upewnij się, że lokal spełnia wszystkie normy i bądź gotowy na szczegółową kontrolę oraz liczne pytania.

Pamiętaj, że sukces lokalu zależy w największej mierze od Ciebie i od tego, jak skrupulatnie wszystko zbadasz, zaplanujesz i przygotujesz. Nie udziwniaj na siłę, słuchaj swoich potencjalnych gości i postaraj się dać im to, czego nie dostaną od kogoś innego. Postaraj się stworzyć miejsce, w którym wszyscy poczują się zadbani, syci i szczęśliwi. Pamiętaj, że uśmiech zadowolonego gościa jest najlepszą reklamą i najcenniejszą zapłatą.