Uprawnionymi do zakupu towarów w sklepie internetowym stalgast.com są jedynie przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks cywilny. Zobacz regulamin sklepu.

Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Wiedza

Zmywarka gastronomiczna - obsługa

Sebastian Sala - Ekspert ds. Serwisu

Nawet najlepiej dobrany i najdroższy sprzęt nie będzie prawidłowo działał, jeśli nie będzie właściwie używany i odpowiednio konserwowany. Problemy i awarie zdarzają się nawet najlepszym, ale miarą profesjonalizmu jest umiejętność radzenia sobie z nimi.

Kilka wskazówek związanych z eksploatacją i konserwacją zmywarek

Czyszczenie filtrów należy wykonywać minimum raz dziennie. W przypadku intensywnego używania urządzenia zaleca się czyszczenie filtrów siatkowych co 20-30 cyklów mycia, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie sprzętu. Filtry trzeba ostrożnie wyjąć, uważając, żeby tłuste osady i resztki jedzenia nie wpadły do otworu pod nimi, a następnie wyczyścić je z resztek jedzenia. Trzeba się też upewnić, czy dokładnie usunęło się osad wapienny, ponieważ zapobiega przywieraniu kolejnych jego warstw do powierzchni filtrów.

Po skończonym dniu pracy powinno się wypłukać zmywarkę jednym cyklem mycia bez włożonego korka spustowego i pozostawić na noc otwarte drzwiczki zmywarki. Pozwoli to uniknąć powstawania nieprzyjemnego zapachu wewnątrz urządzenia.

Należy sprawdzić poziom płynu myjącego i nabłyszczającego w zbiornikach oraz upewnić się, czy wężyki są odpowiednio zanurzone.

Raz na miesiąc powinno się sprawdzić stan techniczny sprzętu. Upewnić się, że ramiona myjące i płuczące obracają się swobodnie, a dysze w ramionach nie są zatkane resztkami jedzenia lub kamieniem oraz czy nie widać żadnych uszkodzeń.

Najczęstsze problemy ze zmywarkami

Często niewłaściwe użytkowanie lub nieodpowiednim przygotowaniem urządzenia do pracy jest przyczyną problemów ze zmywarką. Może to być wynikiem niewłaściwego podłączenia lub z braku wiedzy na temat zasad działania oraz obsługi urządzenia.

ABC zmywarek gastronomicznych

Szkło należy myć w zmywarkach przeznaczonych do szkła - myją i wyparzają w niższej temperaturze i stosuje się w nich chemię o innych właściwościach. Niestety nie można ustawić uniwersalnej zmywarki tak, żeby doskonale myła szkło, sztućce i pozostałe naczynia kuchenne. Można pójść na kompromis między porządnie umytymi naczyniami a idealnie wyglądającym szkłem albo zaopatrzyć się w dodatkową zmywarkę do szkła, co zagwarantuje idealny efekt.

Nie warto porównywać zmywarki przemysłowej do domowej. Zmywarka domowa jest znacznie tańsza od przemysłowej, a efekty mycia w niej są zdecydowanie lepsze. W zestawieniu z domowym sprzętem AGD, profesjonalna zmywarka gastronomiczna zawsze wypadnie blado. Jednak jej zasadnicza zaleta polega na tym, że myje w bardzo krótkich cyklach - od 90 do 180 sekund, co umożliwia umycie dużej ilości naczyń przy jednoczesnym wyparzeniu ich w warunkach ciągłej pracy restauracji. Domowe zmywarki mają różne programy, od namaczania poprzez kilkukrotne mycie, do suszenia, a cały proces trwa od 90 do 120 minut i odbywa się w niższych temperaturach. Zmywarka domowa nie zapewni sterylizacji naczyń, a tym samym nie nadaje się do zastosowania w gastronomi.