Uprawnionymi do zakupu towarów w sklepie internetowym stalgast.com są jedynie przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks cywilny. Zobacz regulamin sklepu.

Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

O Nas

20.03
2020

List do Społeczności Branży Gastronomicznej

Szanowni Państwo,

 

w ciągu ostatnich kilku tygodni nasz kraj – i cały świat – znalazł się w zupełnie nowej rzeczywistości. W obliczu pandemii koronawirusa (Covid-19) wiele firm gastronomicznych oraz ponad milion pracowników zadają sobie pytanie, jak będzie wyglądała przyszłość branży. Niewątpliwie stanęliśmy przed wielkim wyzwaniem.


Gastronomia jest istotnym elementem naszej gospodarki. Warto podkreślić, że w ostatnim badaniu GUS oszacował liczbę placówek gastronomicznych (stałych i sezonowych) na ponad 69,8 tys., z czego 38,2% stanowiły punkty gastronomiczne, 28,2% – restauracje, 27,6% – bary. Według raportu pt. Rynek dostawców HORECA w Polsce wartość branży szacuje się na ponad 33 mld zł.


Aktualnie obiekty gastronomiczne odnotowują spadek sprzedaży nawet na poziomie 90%. Wiele punktów zostało zamkniętych. Należy podkreślić, że wszystkie te działania zostały podjęte w trosce o bezpieczeństwo gości i pracowników oraz są spowodowane panującą pandemią Covid-19.


W trudnych chwilach ważne jest, aby cała branża zachowała jedność oraz poczucie odpowiedzialności. Niezwykle istotne jest wzajemne wsparcie i pomoc w pokonywaniu powstałych trudności oraz zagrożeń. Nasza firma – Stalgast – widząc aktualną sytuację i wyzwania, jakie stoją przed podmiotami gospodarczymi działającymi na rynku gastronomicznym oraz ich pracownikami, wychodzi z nową inicjatywą. Chcemy stworzyć szeroką reprezentację branży i zbudować platformę integrującą całe środowisko gastronomiczne. Naszą propozycję kierujemy do właścicieli, pracowników, dostawców, a także producentów wyposażenia do obiektów gastronomicznych.


Chcemy nie tylko stworzyć możliwość wymiany sposobów radzenia sobie w obliczu pandemii Covid-19, ale także miejsce, w którym wspólnie wypracujemy propozycje ratujące branżę i zatrudnionych w niej ludzi. Propozycje, które nie tylko będą dotyczyły najbliższych dni i tygodni, ale również przyszłości gastronomii w Polsce. Chcielibyśmy je przedstawić pod rozwagę Rządowi RP z nadzieją, że zamienią się w praktyczne wsparcie i pomoc dla branży. Jednego możemy być pewni – nie będzie ona już taka sama jak była. To jak się zmieni zależy także od nas – naszej pracy oraz od działań w tym trudnym okresie. Wspólnie możemy pokonać wiele przeciwności, a mówiąc jednym głosem zyskamy argumenty i wiarygodność.


Zapraszamy wszystkich do zaangażowania się w wspólny projekt walki z kryzysem w branży. Wszystkie informacje znajdziecie Państwo na grupie na Facebooku:


www.facebook.com/groups/PrzyszloscDlaGastronomii/


Maciej Kotecki

Członek Zarządu Stalgast Sp. z o.o.

 

Warszawa, 19 marca 2020 roku

 

                                                                                                                                   Poberz list w PDF