Uprawnionymi do zakupu towarów w sklepie internetowym stalgast.com są jedynie przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks cywilny. Zobacz regulamin sklepu.

Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Wiedza

Książka eksperta dla gastronomicznych profesjonalistów

MoJa ConsultingNowa, dwutomowa publikacja Jana Marka Mołoniewicza jest pozycją obok której nie możesz przejść obojętnie!

Menedżer gastronomii

Czy prowadzisz biznes gastronomiczny? Czy zamierzasz w przyszłości to robić?
Czy chcesz:

  • osiągać lepsze wyniki finansowe?
  • dostrzec nowe możliwości rozwoju firmy?
  • pozyskać lojalność i rozszerzyć krąg klientów? łatwiej współpracować z personelem?
  • spokojniej zarządzać własnym biznesem?
  • mieć więcej satysfakcji z pracy?
  • uniknąć sytuacji jak na przedstawionym poniżej rysunku?
    Menedżer gastronomii - ilustracja 1

„Menedżer gastronomii. Jak otworzyć i z sukcesem prowadzić lokal gastronomiczny” to unikatowy poradnik, kompendium wiedzy o zarządzaniu gastronomią w dwóch częściach, z których pierwsza dotyczy: otwierania lokalu, marketingu, menu, obsługi gościa oraz zarządzania jakością a druga: zaopatrzenia, kontroli kosztów i zysków, zarządzania siecią lokali oraz personelem.

Wiedza zawarta w książce jest wynikiem wielu lat pracy autora na różnych stanowiskach w firmach gastronomicznych. Doświadczenie akademickie i praca jako doradca biznesowy są dodatkową gwarancją, że przedstawione tematy zawierają wiedzę opartą na solidnych biznesowych podstawach i sprawdzoną na polskim rynku. Szerokie doświadczenie zawodowe autora sprawia, że książka ma charakter niezwykle praktyczny.

W poradniku podano wiele przykładów – wszystkie są zaczerpnięte z życia. Prezentują fragment polskiej rzeczywistości gastronomicznej, inspirując czytelników do własnych przemyśleń.

Książka zawiera wzory gotowych do zastosowania narzędzi menedżerskich, jest napisana w przystępnej formie, a lekturę uprzyjemniają satyryczne rysunki.

Menedżer gastronomii - ilustracja 2

 Fragment książki:

„…Obliczanie kosztu personelu

Przy obliczaniu kosztu personelu należy pamiętać o takich aspektach, jak:

  • Godziny otwarcia restauracji.

Załóżmy, że twoja restauracja będzie otwarta siedem dni w tygodniu po 12 godzin dziennie. To 84 godziny tygodniowo. Jeśli potrzebujesz jedną pomoc kuchni przez cały czas pracy restauracji, to musisz uwzględnić koszt 84 : 40 = 2,1 etatu + zastępstwa urlopowe (około 10%) i w przypadku zwolnień chorobowych (ważne szczególnie w małym zespole). W zależności od rodzaju umowy z pracownikiem te wyliczenia mogą wyglądać inaczej. Nie zapominaj, że zanim lokal zostanie rano otwarty dla gości, trzeba go przygotować. W różnych typach działalności będzie na to potrzebne od pół godziny do dwóch godzin dodatkowej pracy. To samo dotyczy procedury zamknięcia. Pamiętaj o uwzględnieniu tego w kosztach pracowniczych.

  • Liczba pracowników zmienia się w ciągu dnia i tygodnia w zależności od przewidywanego obciążenia pracą. Zatrudnianie pracowników na elastyczne formy pracy ułatwia układanie grafiku i ogranicza koszty.
  • Pensje na stanowiskach, gdzie w grę wchodzą napiwki (kelnerzy, barmani), są z reguły niskie – na poziomie minimalnego wynagrodzenia.
  • Pamiętaj o uwzględnieniu w obliczeniach kosztu personelu kwoty brutto (czyli razem z podatkami, ZUS, ewentualnymi premiami). Często ustala się z pra¬cownikiem wynagrodzenie „na rękę”, więc łatwo zapomnieć o doliczeniu dodatkowych kosztów.
  • Przy zatrudnieniu na umowy o pracę powyżej 20 pracowników powstaje obo¬wiązek stworzenia funduszu socjalnego...”

 Jan Marek Mołoniewicz - autor

Jan Marek Mołoniewicz – praktyk gastronomii oraz specjalista zarządzania z wieloletnim doświadczeniem w sieciach restauracji w Polsce i za granicą. Znany ekspert i doradca, właściciel firmy szkoleniowej MoJa Consulting, trener oraz autor poradników biznesowych. Pomysłodawca i wykładowca studiów podyplomowych „Nowoczesna organizacja i zarządzanie w gastronomii” w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

O książce powiedzieli:

„Z pewnością każdy, niezależnie od wykształcenia i doświadczenia, kto podejmuje decyzję o otwarciu własnej restauracji, restrukturyzacji lub zmianach w już działającym lokalu, powinien uważnie książki tego autora przeczytać. Przekazana w nich wiedza jest bardzo obszerna, usystematyzowana i kompletna. Dzięki temu nawet osoby już prowadzące działalność gastronomiczną mogą znaleźć cenne porady lub inspiracje do nowych działań.”

Sylwester Cacek – prezes zarządu Sfinks Polska S.A.

„To bardzo potrzebna książka. W sposób logiczny, rzeczowy i kompleksowy przedstawia zasady organizacji funkcjonowania lokalu gastronomicznego. Poza wartością merytoryczną, jej niewątpliwym atutem jest łatwa w odbiorze i zachęcająca do lektury forma. To pozycja obowiązkowa dla osób chcących otworzyć gastronomiczny biznes, a także menedżerów i właścicieli lokali oraz uczniów i studentów kierunków związanych z gastronomią.”

dr hab. Iwona Kowalczuk - adiunkt w Zakładzie Zarządzania w Gastronomii i Hotelarstwie, SGGW w Warszawie

 

Cena kompletu (części 1 i 2) 100 zł

Nr katalogowy: B2017202

Kup teraz!

 

A może zainteresuje Cię druga książka Jana Marka Mołoniewicza z naszej oferty?

Ciemna strona gastronomii. Jak skutecznie przeciwdziałać kradzieży pracowniczej?

Ciemna strona gastronomii

Klasyczna już pozycja pozwala poznać mity, potem symptomy i metody kradzieży, a także jej konsekwencje dla lokalu oraz – najważniejsze: skuteczne i sprawdzone metody walki z kradzieżą pracowniczą w branży gastronomicznej.

Badania na temat nieuczciwości pracowniczej są bezlitosne:

  • 7 na 10 osób ma tzw. elastyczną moralność, czyli są nieuczciwe wtedy, gdy nadarza się łatwa okazja. A o takie w biznesie gastronomicznym nietrudno
  • w słabo kontrolowanym lokalu skala kradzieży może stanowić do 15% wielkości sprzedaży
  • taki poziom kradzieży łatwo może doprowadzić do bankructwa
  • nieuczciwości nie da się całkiem zlikwidować, ale przy dobrym zarządzaniu można ją ograniczyć do 1-2%

Cena: 37 zł

Nr katalogowy: B2017201

Kup teraz!